Gebelik / Riskli Gebelik & Doğum

GEBELİK; DOKUZ AYLIK SERÜVEN…

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, nasıl sağlıklı bir gebelik geçirebileceğinize dair birçok sorunuz olacaktır; Ne yemelisin? egzersiz yapabilir misin? Gebelik boyunca hangi testlere yapılacak? Ne kadar kilo almalısın?…

Sorular ne kadar çok olursa olsun ilk önce sizi takip edecek hekimi ve hastaneyi seçmelisiniz ve takibe başlamalısınız.

Her üç aylık ( bizim trimester dediğimiz ) dönemde yapılacak tetkikler, sizi bekleyen olası şikayetler, olası olmayan acil durumlar, süreçte yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda temel bilgileri edinin. Ne bekleyeceğiniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, sizi bekleyen durumlar için o kadar hazırlıklı olursunuz.

Örnek vermek gerekirse;

  • İlk üç aylık dönemde, fiziksel değişiklikler meme hassasiyeti, yorgunluk, uyku hali, çok hafif kasık ağrısı ve mide bulantısını içerebilir. Duygular heyecandan kaygıya kadar değişebilir.
  • Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde gebelerin çoğu ilk üç aylık dönemde olduğundan daha iyi hissederler ve bunun önemli bir nedeni bebeğin hareket etmeye başlamasıdır. Şikayetler sıklıkla büyük göğüsler, büyüyen bir göbek, kabızlık ve cilt değişiklikleri ilgilidir.
  • Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemi, fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Bu dönemde sırt ağrıları, mide ekşimesi ve nefes darlığı şikayetleri olabilir. Doğuma yaklaşıldığı için muayene sıklıkları artabilir.

Tüm bu sorunlar ve takiple ilgili sorular zihninizde düşündüğünüzden daha ağır bir yük haline gelebilir ve hayatınızın bu güzel dönemini kaçırmanıza neden olabilir. Ama yapabileceğiniz çok şey olduğunu unutmayın. Sağlıklı bir hamilelik dönemi; dengeli bir diyet, egzersiz, doğru yaşam tarzı değişiklikleri ve hekiminizle düzenli gebelik kontrollerini yaparak elde edebilirsiniz. Kontrollerden önce sorularınızı not edin, sormaktan çekinmeyin. Çünkü insan bilmediğinden korkar.

YÜKSEK RİSKLİ GEBELİK: SİZİ NELERİ BEKLEDİĞİNİ BİLİN… 

Yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa, siz veya bebeğiniz doğumdan önce, doğum sırasında veya sonrasında sağlık sorunları yaşama riskiniz artabilir. Tipik olarak, hamilelik boyunca özel izleme veya bakım gereklidir. Yüksek riskli bir hamilelik için risk faktörlerini, daha sağlıklı bir gebelik ve doğum için neler yapabileceğinizi anlayın.

Bazen yüksek riskli bir hamilelik, hamilelikten önce mevcut olan tıbbi bir durumun sonucudur. Diğer durumlarda, hamilelik sırasında siz veya bebeğiniz için gelişen tıbbi bir durum, hamileliğin yüksek riskli hale gelmesine neden olur.

Yüksek riskli bir gebeliğe neden olabilecek risk faktörleri:

  • İleri anne yaşı: 35 yaş üzeri gebelikler
  • Yaşam tarzı seçimleri: Sigara içmek, alkol almak ve yasa dışı uyuşturucu kullanmak
  • Annenin gebelik öncesi sağlık sorunları: Yüksek tansiyon, obezite, diyabet, epilepsi, tiroid hastalığı, kalp veya kan hastalıkları, kötü kontrollü astım ve enfeksiyonlar
  • Gebelik döneminde ortaya çıkan komplikasyonlar: Plasenta pozisyonu veya yapışma anomalileri, bebeğin gebelik yaşına göre daha az büyümesi (fetal büyüme kısıtlaması), amnion sıvısının çok olması ya da az olması ve kan grubunuz Rh negatif ve bebeğinizin kan grubu Rh pozitif olduğunda meydana gelebilecek potansiyel olarak ciddi bir durum olan rhesus (Rh) uyuşmazlığı
  • Çoğul gebelik: İkiz, üçüz veya daha fazla bebeğin varlığı
  • Önceki gebelikte yaşanmış problemler: Preeklampsi gibi gebelikle ilişkili hipertansiyon öyküsü veya gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) öyküsü, bir sonraki gebelikte bu tanılara sahip olma riskini artırır. Son hamileliğinizde erken doğum yaptıysanız veya birden fazla erken doğum yaptıysanız, bir sonraki hamileliğinizde erken doğum yapma riskiniz yüksektir.

Yüksek riskli gebelik ihtimali olan kadınlarda hamile kalmayı düşündüklerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmalarında fayda vardır. Folik asit gibi planlama öncesi kullanılacak vitaminlerin başlanması, hamile kalmadan önce sağlıklı bir kiloya ulaşılması, tıbbi bir durumunuz varsa kontrol altına alınması ve gerekirse genetik danışmanlık alınması sağlanabilir.  Sigara alkol gibi riskli maddelerden kaçının. Gebelik dönemindeki takiplerinizi aksatmayın ve hekiminizin uyarılarını dikkate alın. Verilen ilaç ve takviyeleri düzenli kullanın.

Yüksek riskli gebeliklerde olabilecekleri öngörmek, tedbir almak ve sağlıkla sonuca ulaşmak için gerekli adımları atmak gerekir. Tüm bu adımlar atılırken hep pozitif kalın ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Ve sürecin tamamında hekiminizle iletişimde olup bilgilenin. Çünkü insan bilmediğinden korkar.

DOĞUM; BENZERSİZ BİR DENEYİM…

Her kadının doğum sancısı ve doğum deneyimi benzersizdir ve kendisine özeldir. Sancıya dayanıklılık, geçmiş deneyimler ve motivasyon ağrı algısını değiştirebilmektedir. Doğum yaklaşırken neyin normal olduğunu anlamak ve süreci bilmek size yardımcı olacaktır.

Doğum eylemi yani sancı süreci ve doğum genellikle ortak bir model izler: serviks (rahim ağzı)  yumuşaması ve açılması; amniyotik kesenin yırtılması yani suyun gelmesi; kasılmalar güçlenmesi, ağrının sıklığının ve gücünün artması…

Bu süreçte ağrı kesici ilaçlarla/ epiduralle ilgili isteklerinizi yeniden gözden geçirebilir duygu durumunuzda, kararlarınızda değişiklikler olabilir. Takip sürecinde bebekle ya da doğum sürecindeki beklenmedik durumlar neticesinde sezaryene ihtiyacınız olabilir. Doğum süreciniz ve doğumunuz nasıl gelişirse gelişsin, sağlığınızın ve bebeğinizin sağlığının en önemli şey olduğunu unutmayın.

Doğum süreci, normal doğum için gerekli koşullar, sezaryen gerektiren durumlar, ağrı kesici ilaç seçenekleri, epidural, epizyotomi ve diğer prosedürler hakkında özellikle doğumu beklediğimiz 36-37. Haftalardan sonra hekiminizle mutlaka konuşun. Düşüncelerinizi, beklentilerinizi ve tercihlerinizi ifade edin. Durumunuzla ilgili bilgi edinin. Çünkü insan bilmediğinden korkar.  

Son Yazılar

Gebelik Oluşumu ve Gelişimi

Gebelik Oluşumu ve Gelişimi

Gebelik Oluşumu ve GelişimiHamilelik nasıl başlar? Yumurta ve spermin tek bir hücrede birleşmesi anlamına gelen döllenme, hamileliğe yol açan bir...

read more
Gebelik Döneminde Kanama

Gebelik Döneminde Kanama

Gebelik Döneminde KanamaHamilelikte kanama her zaman bir sorun olduğu anlamına mı gelir? Hamilelik sırasında vajinal kanamanın birçok nedeni...

read more

Bizimle İletişim İçin

Aklına takılan soruları sorabilir veya Randevu talep edebilirisin.

Telefon — 344 532 2352