Jinekolojik Muayene ve Cerrahisi

Cinsel ve üreme sağlığınızın değerlendirilmesi için dış ve iç üreme organlarınızın fizik muayenesinin yapılması ve ultrason ile değerlendirilmesidir. Jinekolojik muayene korkusu veya utanma duygusu değerlendirilmenize engel olmamalı, şikayetlerinizin artmasına ve mevcut bir kadın hastalığınız varsa ilerlemesine izin verilmemelidir. Hem tanı, hem tedavi, hem de korunma açısından jinekolojik muayene çok önemlidir. Şikayetiniz olmasa dahi; enfeksiyon veya kanser gibi tedavi edilebilir durumların erken tespiti, pelvik bölgenizdeki (alt karın) cilt değişiklikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi sorunların tespiti, cinsel ve üreme sağlığınızı korumak ve vücudunuzu daha iyi anlamak ve aile planlamanızın doğru yönetimi için yıllık rutin jinekolojik muayene faydalı olacaktır.

Jinekolojik muayene öncesi gergin hissetmeniz ve korkmanız normaldir. Bu konuyu güvendiğiniz başka biriyle ve hekiminizle konuşmanız yardımcı olabilir. Doğru bilgilendirme ile endişe ve korkularınızdan kurtulabilirsiniz.

LAPAROSKOPİ:

Laparoskopi, küçük küçük kesiler kullanarak ameliyat yapmanın bir yoludur. Laparoskopik cerrahi “minimal invaziv- girişimsel cerrahi” olarak da adlandırılır. Laparoskopi sırasında genellikle genel anestezi ile kullanılır. Göbekten küçük bir kesiden karın içine sokulan uzun, ince, ışıklı teleskop benzeri kameralı bir cihazla (laparoskop) karın içi görüntülenir. Küçük küçük ek kesilerden diğer yardımcı aletlerle gerekli müdahale yapılır. Kadın hastalıkları ile ilgili birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde kullanılabilir. Laparoskopinin birçok faydası vardır. Açık ameliyata göre daha küçük kesi, daha kısa hastanede kalış süresi, daha kısa iyileşme süresi ve daha az ağrı olur. Kullanılan küçük kesiler daha hızlı iyileşmenizi ve daha küçük yara izlerine sahip olmanızı sağlar. Enfeksiyon riski de açık cerrahiye göre daha düşüktür.

HİSTERESKOPİ:

Histeroskopi rahim problemlerini teşhis etmek, gerekirse tedavi etmek için kullanılır. Histeroskop ince, ışıklı teleskop benzeri kameralı bir cihazdır. Vajinanızdan rahminizin içine ilerleyerek rahminizin görüntüsünü ekrana iletir. Tedavi için histeroskop ile birlikte görerek gerekli müdahale yapılır. Histeroskopi kadın hastalıkları ve doğum uzmanının muayenehanesinde veya hastanede yapılabilir. İşlemden kısa bir süre sonra eve gidebilirsiniz. Eğer hastanede genel anestezi altında yapıldı ise, etkilerinin geçmesini beklemeniz gerekebilir. Kanama problemleri, adet düzensizlikleri, rahim içi yapışıklık, myom ve polip tanı ve tedavisinde histereskopi oldukça güvenli bir işlemdir.

HİSTEREKTOMİ:

Histerektomi, rahmin alınması için yapılan ameliyattır. Kadınlar için çok yaygın bir ameliyat türüdür. Sıklıkla miyomlar, Endometriozis, Pelvik destek sorunları (rahim sarkması gibi), Anormal adet kanamaları, Kronik pelvik ağrı ve Jinekolojik kanserler nedeniyle yapılır.

Yumurtalıkların ve fallop tüplerinin alınıp alınmayacağını hastanın yaşına, adet düzenine, menapoz durumuna, kanser öyküsüne veya kanser riskine göre belirlenir.

Histerektomi farklı şekillerde yapılabilir: vajina yoluyla, karın yoluyla veya laparoskopi (kapalı yöntem) ile. Yöntem; neden ameliyat olduğunuza, muayene bulgularınıza, ek hastalıklarınıza ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. Bazen cerrah başka sorunlar olup olmadığını görebilir ve karar ameliyat başladıktan sonra verilir veya karar değişikliğine gidilebilir.

VAJİNAL HİSTEREKTOMİ:

Vajinal histerektomide rahim vajinadan- alttan çıkarılır. Karında kesi yoktur. Vajenin tepesinde dikiş alanı mevcuttur. İçteki dikişleri sizin görmeniz mümkün değildir. Her kadın vajinal histerektomi için uygun olmayabilir. Hastanın öyküsüne, muayenesine ve ek problemlerine göre karar verilir. Vajinal histerektomi genellikle abdominal (karından- açık ) veya laparoskopik histerektomiden daha az komplikasyona neden olur. İyileşme süresi daha hızlıdır, normal aktivitelere dönüş süresi karın ameliyatlarından daha kısadır. Mümkün olduğunda histerektomi için ilk seçenek olarak önerilir.

LAPAROSKOPİK HİSTEREKTOMİ- KAPALI AMELİYAT İLE RAHİM ALINMASI:

Laparoskopik cerrahi, karnınızda sadece birkaç küçük kesi gerektirir. Bu kesilerden birinden yerleştirilen bir laparoskop ( kamera ), cerrahın karın içi organları görmesini sağlar. Ameliyatı diğer küçük kesilerden yapmak için başka yardımcı cerrahi aletler kullanılır. Çıkarılan rahminiz yine özel aletler yardımı ile vajinadan çıkarılır, vajenin üst kısmı dikilir. İçteki dikişleri sizin görmeniz mümkün değildir. Abdominal (karından- açık ameliyat) histerektomi ile karşılaştırıldığında, laparoskopik cerrahi daha az ağrı ile sonuçlanır, enfeksiyon riski daha düşüktür ve hastanede kalış süresi daha kısadır. Normal faaliyetlerinize daha erken dönebilirsiniz.

Son Yazılar

Gebelik Oluşumu ve Gelişimi

Gebelik Oluşumu ve Gelişimi

Gebelik Oluşumu ve GelişimiHamilelik nasıl başlar? Yumurta ve spermin tek bir hücrede birleşmesi anlamına gelen döllenme, hamileliğe yol açan bir...

read more
Gebelik Döneminde Kanama

Gebelik Döneminde Kanama

Gebelik Döneminde KanamaHamilelikte kanama her zaman bir sorun olduğu anlamına mı gelir? Hamilelik sırasında vajinal kanamanın birçok nedeni...

read more

Bizimle İletişim İçin

Aklına takılan soruları sorabilir veya Randevu talep edebilirisin.

Telefon — 344 532 2352