jinekolojik muayene

Rahim ağzı kanseri taraması nedir?

Rahim ağzındaki hücrelerde kansere yol açabilecek anormal değişiklikleri bulmak için kullanılır.

TARAMA HANGİ TESTLERLE YAPILIR ?

SMEAR ( PAP- yayma veya sıvı bazlı )

HPV- insan papilloma virüsü testi

veya her ikisini de içerebilir.

HPV NEDİR?

Rahim ağzı kanserinin ana nedeni HPV enfeksiyonudur.

HER BULAŞAN HPV KANSER YAPAR MI?

Hayır yapmaz. Bu virüsün en az 200 türü vardır. Bazı türleri kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Bu HPV tipleri “yüksek riskli” tipler olarak bilinir. Rahim ağzı kanseri vakalarının çoğuna iki yüksek riskli HPV türü neden olur: tip 16 ve tip 18.

SMEAR TESTİNDE NEYE BAKILIR?

Rahim ağzındaki hücrelerde kansere yol açabilecek anormal değişiklikleri saptamak için mikroskop altında bakılmasıdır. HPV bulaşmış olan hücreler, mikroskop altında normal hücrelerden farklı görünür. Anormal değişiklikler hafif olabilir veya daha ciddi olabilir. Daha ciddi değişiklikler tedavi edilmezse kansere yol açabilir.

HPV  SONUCUNDA NE ÇIKABİLİR?

HPV testi sonuçları, sizde yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu olup olmadığını gösterir. Sonuçlar negatif veya pozitif olarak gelir.

Negatif HPV testi, kanserle bağlantılı bir HPV tipine sahip olmadığınız anlamına gelir. Pozitif bir HPV testi, HPV enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelir.

SONUÇLAR ANORMAL İSE NE ANLAMA GELİR?

Pozitif bir HPV testiniz veya anormal bir smear testi sonucunuz varsa, rahim ağzındaki  hücrelerde değişikliklerin bulunduğu anlamına gelir. Değişiklikler çoğunlukla HPV enfeksiyonunun işaretidir. Bu, şu anda kanser olduğunuz anlamına gelmez. Bu virüs bağışıklık sistemi ile kaybolabileceği gibi daha sonra kanserin  gelişebileceğinin bir işareti olabilir. Sonuca göre daha fazla teste veya daha yakın takibe ihtiyacınız olabilir. Durumunuz ve takipleriniz smear sonuçlarınıza, HPV tipine ve yaşınıza göre belirlenir. 

HER ANORMAL SONUÇ KANSER DEĞİLDİR. ANCAK RAHİM AĞZI KANSERİ TANISI ERKEN KONULABİLDİĞİ İÇİN GÖZARDI ETMEYİN VE ERKEN TANI, TAKİP VE TEDAVİ SEÇENEKLERİ İÇİN HEKİMİNİZLE İLETİŞİME GEÇİN.