Sağlıklı Yumurtladığımı Nasıl Anlarım?

YUMURTLAMA NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

21 ila 35 gün arası düzenli adet dönemlerinin olması yumurtlamanın iyi bir göstergesidir.

 Yumurtlama, bir kadının yumurtalıklarından bir yumurtanın salınmasıdır ve hamile kalmak için gereklidir. Yumurtlama, luteinize edici hormon (LH) adı verilen bir hormonun kandaki seviyesi yükseldikten yaklaşık 36-40 saat sonra kendiliğinden tetiklenir. Buna LH dalgalanması denir. Yumurtalıktan serbest bırakıldıktan sonra döllenmek için spermle buluşabileceği fallop tüpü tarafından yakalanır, döllenir ve rahim içine doğru hareket eder.

Yumurtlama ile ilgili sorunlar, infertilitenin yaygın bir nedenidir. Hamile kalmaya çalışan bir çift için, kadının ne zaman yumurtlamak üzere olduğunu bilmek ilişki zamanını planlamada yardımcı olabilir. Bir kadın hamile kalamamasının nedenini bulmaya çalışıyorsa yumurtlayıp yumurtlamadığını bilmek faydalı olacaktır.

YUMURTLAMAYI KONTROL ETMEK İÇİN HANGİ TESTLER MEVCUTTUR?

Bazal vücut ısısı (BBT) çizelgesi, LH düzeylerini ölçmek için idrar testi kitleri, belirli hormon düzeylerini ölçmek için kan testleri ve transvajinal ultrason dahil olmak üzere yumurtlamayı test etmenin birkaç yolu vardır.

Hormon seviyelerini ölçmek için kan testleri

Estradiol (bir tür östrojen hormonu), folikül büyüdükçe üretilir ve yumurtlamadan hemen önce seviyeleri hızla yükselir. Bir kadının yumurtlamasına neden olmak için doğurganlık ilaçları kullanılıyorsa, folikül büyümesini izlemek için östradiol seviyeleri daha sık kontrol edilir, ancak size ne zaman yumurtlayabileceğinizi söylemek için kullanılmaz.

Kandaki LH seviyelerindeki artış, folikülün (yumurtanın olgunlaştığı kese) ne zaman olgunlaştığını ve yumurtlamaya hazır olduğunu tahmin edebilir. LH belirli aralıklarla veya kısa süreler halinde salındığından, LH artışı her zaman tek bir kan veya idrar testi ile bulunmaz.

Adet döneminden bir hafta önce kanda artan progesteron seviyeleri genellikle yumurtlamanın gerçekleştiğini gösterir ancak ne zaman olacağını tahmin edemez

Luteinize edici hormon (LH) seviyelerini ölçmek için idrar test kitleri

Bu ev testi kitleri eczanelerde bulunur ve bir kadının idrarındaki LH seviyesindeki değişiklikleri gösterir. LH hormonu idrarda biriktiğinden, idrarda tespit edildikten sonra yumurtlama genellikle 12 ila 24 saat içinde gerçekleşir (genellikle bir kadının adet döneminin başlamasından yaklaşık 14 gün önce). Düzensiz dönemleri olan kadınlar için idrar testi, kişinin yumurtlaması beklenen en erken ve en geç tarihlere göre zamanlanmalıdır. LH dalgalanması için idrar testi, beklenen yumurtlama gününden en az 2 gün önce başlamalı ve LH artışına veya 20. güne kadar devam etmelidir.

5 günlük test ile yumurtlamayı tespit etme şansı %80, 10 günlük test ile %95 şans vardır. Bir LH dalgalanması belgelendiğinde, bu döngü sırasında teste devam etmek artık gerekli değildir. Nadiren, LH artışına rağmen bir döngüde ovulasyon oluşmayabilir. Arka arkaya 2 veya daha fazla döngüde yumurtlama tespit edilmezse, yumurtlama ile ilgili bir sorun olabilir ve bunu sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

Bazı doğurganlık test kitleri, idrarda hem LH’yi hem de östrojeni kontrol eder. Bu, hamilelik şansınızı mutlaka artırmaz ve yumurtlamanıza yardımcı olacak ilaçlar kullanıyorsanız kullanılmamalıdır.

Transvajinal ultrason

Yumurta, yumurtalığın folikül (sıvı dolu bir kese) adı verilen bir bölümünde gelişir. Yumurta yumurtlamaya hazırlanırken folikül büyür. Yumurtlamadan önce folikül ince duvarlıdır ve sıvı ile doludur. Yumurtlama genellikle folikül 1,8 ila 2,5 santimetre arasında olduğunda gerçekleşir. Tedavi alan kadınlar için ultrason, cinsel ilişki veya aşılama zamanının tespitine yardımcı olabilir. Her bir folikülü ölçmek ve izlemek için adet döngüsü sırasında birkaç farklı günde ultrason yapılabilir.

Bazal vücut ısısı (BBT) tablosu

Bazal vücut sıcaklığının günlük ölçümü, yumurtlamanın meydana gelip gelmediğini belirlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, BBT tablosu yalnızca yumurtlama zamanlamasının bir tahminidir ve yumurtlamanın gerçekleştiğini doğrulayabilir ancak ne zaman olabileceğini tahmin etmez. İlişki zamanında çok yararlı veya doğru olmasa da, evde bilgi toplamanın ucuz ve kolay bir yoludur.